parhizgar
16 مرداد 1401 - 08:00

نوحه‌هایی که سینه‌زنی بوشهر را جهانی کرد+فیلم

مرحوم جهانبخش کردی‌زاده مشهور به بخشو یا بخشی یکی از معروف‌ترین مداحان بوشهری و جنوب کشور می‌باشد که دارای سبکی خاص و صدای استثنایی بود و برخی از مورخان حنجره بخشو را در مداحی با قرائت عبدالباسط در قرآن برابر و تاثیر گذار می‌دانند.

خبرگزاری فارس- بوشهر، داوود بحرینی: پاسداشت ارزش‌های قیام عاشورا نزد ایرانیان از قرون‌ پیش جزیی از واجبات بوده است، در این میان بوشهری‌ها نیز همواره نسبت به اهل بیت و سالار شهیدان محبت و ارادت داشته‌اند و به شیوه‌های گوناگون این عشق را نشان می‌دهند که مثال زدنی است.

خبرگزاری فارس- بوشهر،خبرگزاری فارس- بوشهر،داوود بحرینی:داوود بحرینی:هر محله یک هیئت

هر محله یک هیئتهر محله یک هیئتعاشورا یک حادثه نیست بلکه یک فرهنگ تاریخی است، با شروع محرم مردم در نقاط مختلف استان بوشهر اکثر محله‌ها به یک هیات عزاداری برای امام حسین(ع) تبدیل می‌شود.

قدیمی‌ترین محله بوشهر برای عزاداری چهار محل است یکی از مراسمات زیبا که باعث توقف هر رهگذری می‌شود، مراسم‌سنج و دمام زنی است.

سنج و دمام زنی

سنج و دمام زنیسنج و دمام زنیسنج و دمام زنی یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های مذهبی بوشهر است و این شیوه عزاداری باعث شده است یک شیوه خاص در عزاداری نسبت به دیگر نقاط کشور باشد؛ اما امروز این سنت به دیگر استان‌های مختلف کشور منتقل شده است و مورد توجه قرار گرفته است.

سنج و دمام زنی باعث می‌شود عزاداران به مراسم سوگواری امام حسین (ع) فراخوانده شوند و این مراسم با نواختن بوق آغاز می‌شود و گروه‌سنج و دمام، معمولا شکل گرفته از دسته‌های هشت نفره است و یک نفر به نام (اِشکون‌زن) برای مدیریت گروه در وسط می‌ایستد و بقیه دور او حلقه می‌زنند؛ و حرکت گروه دمام زنی با ریتم خاصی می‌باشد.

دمام زنی در بوشهر معمولا به صورت موروثی است و دمام زنان معمولا چند روز قبل از شروع محرم در نقاط مختلف شهر به تمرین می‌پردازند.

اما سینه زنی بوشهری نیز به این سبک است که پیشخوان (مداح) در وسط قرار می‌گیرید و عزاداران دور او حلقه میزنند و با یک ریتم خاص شروع به سینه زنی می‌کنند و پاهای خود را به جلو و عقب می‌برند و آرام حرکت می‌کنند و صف سینه زنی نیز گسترش پیدا می‌کند و عده‌ای نیز در میان صف‌های حلقه زده شده مسئول تنظیم صفوف می‌شوند. سینه زنان همچنین در اوج هیجان و شور، پس از یک مکث کوتاه با صدای رسا می‌گوید «واحد» و گروه سینه‌زن یک صدا جواب می‌دهند «الله واحد» و نوحه‌خوان نوحه واحد را مطابق و مناسب با روز عزا می‌خواند.

صدایی که ماندگار شد

صدایی که ماندگار شدصدایی که ماندگار شدمرحوم جهانبخش کردی‌زاده مشهور به بخشو یا بخشی یکی از معروف‌ترین مداحان بوشهری و جنوب کشور می‌باشد که دارای سبکی خاص و صدای استثنایی بود و برخی از مورخان حنجره بخشو را در مداحی با قرائت عبدالباسط در قرآن برابر و تاثیر گذار می‌دانند.

مرحوم جهانبخش کردی‌زاده مشهور به بخشوترانه معروف «ممد نبودی ببینی» که بعد از آزادسازی خرمشهر در سال ۱۳۶۱ و به یاد محمد جهان‌آرا، توسط غلامعلی کویتی‌پور خوانده شد به سبک نوحه‌های بخشو می‌باشد.

مصطفی گراشی، ایمان میرشکاری، حسین کشتکار بوشهری، حبیب چاهشوری، عباس محمدی باغملایی و حسن توزی از جمله مداحان معروف حال حاضر استان بوشهر به شمار می‌روند. بوشهری‌ها همچنین در ماه محرم به طبخ نذری و ایجاد موجب در خیابان‌ها و محلات خود می‌پردازند.

مردم بوشهر معتقد‌اند در شب عاشورا باید شو روزک (از شب تا صبح بیدار بمانند) کنند و همگی با هم یک صدا نوحه‌ای به نام مکن‌ ای صبح طلوع را زمزمه می‌کنند.

در روز تاسوعا و عاشورا نیز مراسم تعزیه خوانی و نمایش عاشورایی در نقاط مختلف استان بوشهر برگزار می‌شود که در نهایت ،در این مراسم خیمه‌ها آتش زده می‌شوند و در شب نیز مراسم شام غریبان، چرخندان اسیران در محلات و در نتیجه حضور در آرامستان‌ها و روشن کردن شمع بر سر مزار قبور به پایان می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 544085